• Facebook - White Circle

Contact: info@oxfordforromania.org

Oxford for Romania Registered Charity Number 1173125

Participanții la a patra ediție “Oxford for Romania Summer School” au fost selectați

Cei 24 de liceeni români care vor participa la școala de vară între 24 august și 1 septembrie 2019 au fost aleși. În perioada 26 aprilie-2 iulie, cei 10 membri din echipa de selecție a organizației Oxford for Romania au petrecut peste 150 de ore revizuind 310 de aplicații și în interviuri cu 55 de elevi pre-selectați.

 

Procesul de selecție a fost extrem de dificil. Echipa a trebuit să selecteze cei mai potriviți candidați din sute de aplicații reușite. Dosarele au cuprins un formular online cu mai multe întrebări, un portofoliu digital și o recomandare din partea unui profesor/ mentor/ angajator.

 

Fiecare candidatură a fost evaluată independent de două persoane și a primit un scor în funcție de mai multe criterii:

  • situația financiară: deși echipa a primit multe aplicații foarte bune, au fost favorizate acele cazuri în care, pe lângă potențialul demonstrat, accesul la oportunități deosebite a fost limitat în trecut din cauza resurselor materiale.

  • performanțele școlare și extra-școlare: au fost selectați elevii care au rezultate foarte bune la școală, dar în același timp sunt și foarte implicați în activitățile extra-școlare - voluntari, inițiatori de proiecte, adolescenți cu o adevărată dorință de a aduce contribuții semnificative comunității din care fac parte.

  • imaginația și puterea de argumentare: au fost selectați candidații care au avut răspunsuri originale și care și-au expus ideile corect gramatical, convingător și coerent.

  • maturitatea emoțională și progresul personal: membrii juriului au fost impresionați când au citit despre greutățile cu care s-au confruntat o parte dintre candidați și despre cum se străduiesc să le depășească. Fiecare context personal a fost luat în calcul și juriul a punctat evoluția personală, indiferent de punctul de pornire.

  • pregătirea personală și impactul potențial al proiectului: deși, inevitabil, procesul de evaluare este influențat de factori subiectivi, juriul s-a străduit să selecteze elevii pentru care școala de vară poate fi cu adevărat o experiență transformatoare.

 

Finaliștii de anul acesta care vor fi susținuți cu o bursă integrală care acoperă toate costurile celor 8 zile în Oxford sunt:

 

1. Asavei Letiția  -  Colegiul Național "Calistrat Hogaș", Hangu/Neamț

2. Bordincel Corina-Elena  -  Liceul "Constantin Brâncoveanu", Horezu/Vâlcea

3. Bucur Alina  -  Colegiul Național "Barbu Știrbei", Călărași/Călărași

4. Ciobanu Emilia-Ioana  -  Colegiul Naţional "Nichita Stănescu", Ploiești, Albești-Muru/Prahova

5. Cioplea Sorina Nicoleta Mădălina  -  Liceul Tehnologic "Matei Basarab", Tamna/Mehedinți

6. Firezar Natalia  -  Colegiul Național Iulia Hasdeu, București

7. Găman Ariana  -  Liceul Teoretic "Ioniță Asan" Caracal, Caracal/Olt

8. Gherasim Teodor-Samuel  -  Colegiul Național "Eudoxiu Hurmuzachi", Rădăuți/Suceava

9. Herciu Luisa-Emanuela  -  Colegiul Național "Gheorghe Vrânceanu", Bacău/Bacău

10. Mărtoiu Maria Daria  -  Colegiul Economic "Ion Ghica", Târgoviște/Dâmbovița

11. Mihai Dragoș-Alin  -  Colegiul Național "Vasile Alecsandri", Galați/Galați

12. Mihai Sînziana - Petruța  -  Colegiul Național "Ștefan cel Mare", Suceava/Suceava

13. Mușuroi Alina-Maria  -  Colegiul Național "Ion Minulescu", Slatina/Olt

14. Păcurar Marta Domnica  -  C. N. "Iancu de Hunedoara", Hunedoara/Hunedoara

15. Pandelică Mihai-Lucian  -  Colegiul Național "Ion C. Brătianu", Pitești/Argeș

16. Șandru Robert-Ștefan  -  Colegiul Național "Ecaterina Teodoroiu", Târgu Jiu, Turceni/Gorj

17. Sârghi Elena  -  Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" Bârlad, Rânzești/Vaslui

18. Staicu Constantin-Daniel  -  Colegiul Național "Gheorghe Roșca Codreanu", Bârlad/Vaslui

19. Stanca Daniel Dragoș  -  Colegiul "Național Vasile Alecsandri", Bacău/Bacău

20. Strugariu Teodora-Georgiana  -  Colegiul Național "Petru Rareș", Suceava/Suceava

21. Suciu Ionela Mihaela  -  Liceul Tehnologic “Petru Maior", Urisiu de Jos/Mureș

22. Țibuleac Bogdan-Ionuț  -  Colegiul Național "Petru Rareș", Șerbăuți/Suceava

23. Utiu Valentina-Simina  -  Liceul Teoretic "Ana Ipătescu", Gherla/Cluj

24. Viziteu Samuel  -  Colegiul Economic "Octav Onicescu", Botoșani/Botoșani

 

Felicitări tuturor participanților și echipei de selecție care continuă să verifice dovezile de venit ale finaliștilor și să susțină voluntar organizarea celei de-a patra ediție a școlii.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts
Please reload